Piękna i Bestia [CDA] Online Cały Film Lektor PL

Home » Piękna i Bestia [CDA] Online Cały Film Lektor PL

 

  • Tytuł oryginalny: Beauty and the Beast
  • Kraj: USA
  • Data premiery: 23 lutego 2017 (świat)
  • Długość: 2 godz. 9 min.
  • Gatunek: musical

Bella gotowa jest zamieszkać w zamku potwora, aby ratować ojca. Z czasem między dziewczyną a bestią zaczyna rodzić się uczucie. Jednocześnie o rękę Belli zabiega przystojny myśliwy Gaston. Więcej Mniej

Więcej o filmie „Piękna i Bestia”

Piękna i Bestia – baśń o dziewczynie, która z powodu obietnicy złożonej przez jej ojca musi zamieszkać z potworem. Jej miłość i zgoda na małżeństwo przywracają mu ludzką postać.

Najstarsza realizacja wątku „Pięknej i Bestii” to długa baśń literacka francuskiej pisarki Gabrielle-Suzanne Barbot de Villeneuve, opublikowana w 1740 roku w zbiorze La Jeune Américaine, ou les Contes marins. W 1756 roku ukazała się znacznie skrócona i uproszczona adaptacja baśni de Villeneuve, opracowana dla czytelnika dziecięcego przez Jeanne-Marie Leprince de Beaumont. Większość późniejszych adaptacji oparta była właśnie o ten późniejszy, krótszy tekst. Wersja ta zdobyła sobie wielką popularność i za jej pośrednictwem wątek „Pięknej i Bestii” przeszedł do ludowego obiegu ustnego.

W międzynarodowej klasyfikacji Aarnego-Thompsona-Uthera wątek ten oznaczony jest jako ATU 425C. Stanowi podtyp starszego i częściej spotykanego w bajkach ludowych typu ATU 425 „Poszukiwanie zaginionego męża”, którego pierwszą znaną wersją jest opowieść o Amorze i Psyche w Metamorfozach Apulejusza.

Zobacz podobne do „Piękna i Bestia”: