Malena [CDA] Online Cały Film Lektor PL

Home » Malena [CDA] Online Cały Film Lektor PL

 

  • Tytuł oryginalny: Malèna
  • Kraj: Not Found
  • Data premiery: 26 października 2000 (świat)
  • Długość: 1 godz. 49 min.
  • Gatunek: dramat

Jest rok 1941. Do sycylijskiego miasteczka przyjeżdża piękna Malena. 13-letni Renato Amoroso dostaje na jej punkcie obsesji. Więcej Mniej

Więcej o filmie „Malena”

Malena (tytuł oryginalny Malèna) – film produkcji włosko-amerykańskiej z 2000 roku w reżyserii Giuseppe Tornatore, ekranizacja opowiadania Luciano Vincenzoniego.

Film, którego akcja toczy się w sycylijskim miasteczku czasu II wojny światowej, opowiada historię trzynastoletniego chłopca imieniem Renato zakochanego w miejscowej piękności – tytułowej Malenie Scordia. Młody człowiek widzi jak wydarzenia w życiu głównej bohaterki przybierają zły obrót, jak Malena staje się wdową, a następnie obiektem długo powstrzymywanej żądzy, zazdrości i gniewu. Malena staje się także zarzewiem erotycznej i uczuciowej burzy oraz podejrzeniem o bycie kobietą lekkich obyczajów – wszystko przez klątwę urody, będącą przyczyną wszystkich nieszczęść w jej życiu. Malena po kolei zostaje upokorzona i wydziedziczona przez ojca, trafia przed sąd, traci źródło dochodów i zostaje bez grosza. Film widziany jest z perspektywy sycylijskiego chłopca Renato, zakochanego w pięknej kobiecie, który jako jedyny rozumie losy Maleny i stawia czoła prowincjonalnej mentalności. Kiedy wszystko wydaje się być stracone, Renato znajduje odwagę, by przejść do czynów i podjąć ryzyko pomocy Malenie w najbardziej nieoczekiwany sposób.

Tłem historii osobistej jest włoski faszyzm, który jest przez mieszkańców powszechnie akceptowany, a wypowiedzenie wojny przez Benito Mussoliniego witane wielką fetą. Hipokryzję małomiasteczkową podkreśla równie entuzjastyczne witanie wojsk amerykańskich w końcowym akcie wojny.

Film Giuseppe Tornatore jest niezwykle symboliczny – przedstawia losy typowej pięknej kobiety, która wiecznie skazana jest na cierpienie i samotność, wywołane zawiścią i pożądaniem ludzi przeciętnych, pełnych kompleksów, uważających się za gorszych od niej.

Zobacz podobne do „Malena”: