Kursk [CDA] Online Cały Film Lektor PL

Home » Kursk [CDA] Online Cały Film Lektor PL

 

  • Tytuł oryginalny: n/d
  • Kraj: Belgia
  • Data premiery: 6 września 2018 (świat)
  • Długość: 1 godz. 57 min.
  • Gatunek: dramat

Rosyjski, atomowy okręt podwodny 'Kursk’ ulega wypadkowi. Brytyjski rząd oferuje pomoc w poszukiwaniu ocalałych z tragedii. Więcej Mniej

Więcej o filmie „Kursk”

Kursk (ros. Курск) – miasto (szczególnego znaczenia dla obwodu i rejonu) w Rosji, w obwodzie kurskim (jego stolica). Jest także centrum administracyjnym kurskiego rejonu, w którego skład jednak nie wchodzi stanowiąc samodzielną jednostkę administracyjną (okręg miejski) obwodu.

W 2020 roku miasto liczyło 452 tysięcy mieszkańców.

Miasto położone jest w południowo-zachodniej Rosji, na Wyżynie Środkoworosyjskiej, na szlaku drogowym i komunikacyjnym prowadzącym z Moskwy do Jałty. Miasto sławne również ze względu na anomalie magnetyczne, powodowane występowaniem złóż żelaza.

W mieście rozwinął się przemysł maszynowy, elektrotechniczny, chemiczny, włókienniczy, skórzano-obuwniczy, materiałów budowlanych, szklarski oraz spożywczy.

Jest jednym z najstarszych miast Rosji, po raz pierwszy wymienionym w dokumentach w 1032. Około 1237 zostało doszczętnie zniszczone przez Tatarów Batu-chana i odbudowane dopiero po 1283.

W składzie Wielkiego Księstwa Litewskiego w okresie od 1362 do 1500 roku (formalnie do 1503). Następnie zdobywany kilkakrotnie przez oddziały Rzeczypospolitej w trakcie wojen z Moskwą w latach 1612, 1616, 1617 oraz 1634.

Według danych z carskiego spisu powszechnego Kursk zamieszkiwali w 1897 roku głównie Rosjanie (92,4%), Ukraińcy (2,6%), Żydzi (2,0%) i Polacy (1,6%) (według kryterium językowego).

W lipcu 1943 na odcinku frontu na zachód od miasta rozegrała się jedna z największych bitew II wojny światowej – bitwa na łuku kurskim.

Zobacz podobne do „Kursk”: