Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie [CDA] Online Cały Film Lektor PL

Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie
[CDA] Online Cały Film Lektor PL

Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie (znany również jako Star Wars: Episode IX – The Rise of Skywalker) to amerykański film epickiej opery kosmicznej z 2019 roku, wyprodukowany, napisany i wyreżyserowany przez J.J. Abramsa. Jest to trzecia odsłona kontynuacji trylogii Gwiezdnych Wojen, po Przebudzeniu mocy (2015) i Ostatnim Jedi (2017) oraz ostatnim odcinku dziewięcioczęściowej „sagi Skywalkera”. [A] Został wyprodukowany przez Lucasfilm i Firma produkcyjna Abramsa Bad Robot Productions i była dystrybuowana przez Walt Disney Studios Motion Pictures. Obsada filmu obejmuje Carrie Fisher, [b] Mark Hamill, Adam Driver, Daisy Ridley, John Boyega, Oscar Isaac, Anthony Daniels, Naomi Ackie, Domhnall Gleeson, Richard E. Grant, Lupita Nyong’o, Keri Russell, Joonas Suotamo , Kelly Marie Tran, Ian McDiarmid i Billy Dee Williams.

Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie podąża za Reyem, Finnem i Poe Dameronem, którzy prowadzą ostateczny bój Ruchu Oporu przeciwko Najwyższemu Przywódcy Kylo Renowi i Najwyższemu Porządkowi, którym teraz pomaga powrót zmarłego galaktycznego cesarza Palpatine’a. Po wstępnych doniesieniach, że reżyser The Last Jedi, Rian Johnson, napisał scenariusz do odcinka IX, w sierpniu 2015 roku Colin Trevorrow został zatrudniony do wyreżyserowania i napisania scenariusza ze swoim współpracownikiem Derekiem Connolly; obaj ostatecznie zachowują wiarygodność z Abramsem i Chrisem Terrio. 

We wrześniu 2017 roku Trevorrow opuścił projekt po kreatywnych różnicach z producentką Kathleen Kennedy, a Abrams powrócił jako reżyser. Główne zdjęcia rozpoczęły się w sierpniu 2018 roku w Pinewood Studios w Anglii i zakończone w lutym 2019. Postprodukcja została zakończona 24 listopada 2019 roku. Przy szacowanym budżecie 275 milionów dolarów jest to jeden z najdroższych filmów, jakie kiedykolwiek powstały.

Film miał swoją światową premierę w Los Angeles 16 grudnia 2019 r., A jego kinowa premiera odbyła się w Stanach Zjednoczonych 20 grudnia 2019 r. Otrzymał mieszane recenzje od krytyków, którzy chwalili grę aktorską, sekwencje akcji, ścieżkę dźwiękową i efekty wizualne. , ale skrytykował historię, tempo i postrzegane odstępstwa od fabuły i tematów The Last Jedi. 

Zarobił ponad 1,074 miliarda dolarów na całym świecie, stając się siódmym najbardziej dochodowym filmem w 2019 roku i chociaż była to najmniej dochodowa część trylogii, nadal przyniosła zysk w wysokości 300 milionów dolarów. Film otrzymał trzy nominacje na 92. ceremonii rozdania Oscarów (najlepsza muzyka oryginalna, najlepsze efekty wizualne i najlepszy montaż dźwięku) [7], a także trzy nominacje na 73. British Academy Film Awards (także za najlepsze efekty specjalne, najlepszą muzykę oryginalną i Best Sound). [8