Ciemno, prawie noc [CDA] Online Cały Film Lektor PL

Home » Ciemno, prawie noc [CDA] Online Cały Film Lektor PL

 

  • Tytuł oryginalny: n/d
  • Kraj: Polska
  • Data premiery: 18 marca 2019 (świat)
  • Długość: 1 godz. 54 min.
  • Gatunek: kryminał

Kiedy Wałbrzychem wstrząsa seria tajemniczych zaginięć dzieci, do miasta przybywa dziennikarka Alicja Tabor. Więcej Mniej

Więcej o filmie „Ciemno, prawie noc”

Ciemno, prawie noc – powieść Joanny Bator opublikowana w 2012. Utwór nawiązuje gatunkowo do powieści kryminalnej, powieści psychologicznej, powieści gotyckiej i horroru. Powieść została w 2013 nagrodzona Nagrodą literacką Nike, otrzymała też przyznawaną przez TVP Kultura nagrodę Gwarancji Kultury w kategorii „Literatura”. Była nominowana do Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia oraz znalazła się w półfinale Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”.

Bohaterką Ciemno, prawie noc jest reporterka Alicja Tabor, która po latach powraca do rodzinnego Wałbrzycha, aby napisać reportaż o porywanych dzieciach, a także aby zmierzyć się z własną mroczną historią rodzinną.

Joanna Bator pracowała nad książką przebywając w Tokio. Według słów pisarki powieść zainspirowały dwa elementy, które przyszły jej do głowy – fraza ciemno, prawie noc oraz wałbrzyski Zamek Książ.

Przemysław Czapliński odczytał Ciemno, prawie noc jako powieść o dynamice polskiej duchowości, o społeczeństwie pozbawionym wspólnego języka i o nieuchronnej obcości w relacjach międzyludzkich. Kinga Dunin również wskazywała na obecny w powieści rozpad języka, wskazywała także na ukazane w niej polskie strachy (m.in. polityczne, religijne, historyczne, rodzinne i socjalne); w jej interpretacji jedyną strategią umożliwiającą uniknięcie tych strachów jest strategia ekscentryka i odmieńca, wyobcowanego ze społeczeństwa. Powieść polecała na łamach „Gazety Wyborczej” Olga Tokarczuk, rekomendował ją także Michał Witkowski w programie telewizyjnym Xięgarnia.

Powieść została zekranizowana przez Borysa Lankosza.

Zobacz podobne do „Ciemno, prawie noc”: